УзБилд-2017 қўргазмада бўлиб ўтган Murad Buildings ни йорқин дебюти
ЎзЭкспомарказда 1-3 март кунлари 18 маротаба ўтказилаётган халқаро UzBuild 2017 кўргазмаси ўз ишини бошлади.
Мазкур кўргазмада илк маротаба Murad Buildings компанияси ҳам ўз стенди билан иштирок этмоқда.
Уч кун ичида кўргазма учун атайин қуриб битказилган ноодатий кўринишдаги стенд барчанинг эътиборини тортмоқда: у икки қаватли шинамгина уйчани ўзида акс эттиради.
Биринчи қаватда тадбир меҳмонлари Murad Buildings томонидан лойиҳалаштирилган янги уйларнинг макетини томоша қилишлари мумкин. Иккинчи қаватда эса мўъжазгина айвон жойлашган бўлиб, у ерда дам олиб, атрофни кузатиш, мазали ширинликлардан баҳраманд бўлиш имкони мавжуд.
Кўргазманинг илк кунида ОАВ ходимлари учун компания асосчиси Мурод Назаров томонидан махсус пресс-тур ташкил этилди.
Саёҳатнинг биринчи манзили: "Муфарраҳ" кошонаси. Мазкур кўп қаватли турар-жой Мурод Назаровнинг онаси шарафига бунёд этилган.
Иккинчи манзил: "Дўстлар" тураргоҳи. Мазкур иморатнинг макети ўзгача кўринишда бўлиб, барчанинг аҳил-иноқликда, дўст бўлиб яшашини таъминлайди.
Бинонинг энг устки қисмида шиша деразалар билан қопланган ижтимоий дам олиш маскани барпо этилади: у ерда аҳоли ҳар қандай об-ҳаво шароитида ҳам суҳбат қуриб, ҳам ҳордиқ чиқариши учун барча имконият яратилади. Шунингдек, болалар учун махсус ўйин майдончалари қурилади.
Лойиҳа келаси йилнинг бошида қуриб битказилиши режалаштирилган.
Учинчи бино - "Феличита" (итальянчадан "Бахт" маъносини англатади) ҳар қандай нозик дид соҳибларини ҳам лол қолдиришига ишонамиз.
Мазкур иморатнинг яратилиш ғояси ўз тарихига эга: компания асосчиси Прагага саёҳат қилганида "Париж" меҳмонхонасининг ташқи ва ички интерьеридан илҳомланади ва Ўзбекистонда ҳам айнан шу иморатга ўхшаш гўзал ва бетакрор иншоот қуришга қарор қилади.
Қайд этиш лозимки, сентябрь ойида очилиши режалаштирилган мазкур уйнинг қарийб 50 фоизи сотиб бўлинган.
Стенднинг иккинчи қаватида Мурод Назаров журналистлар билан суҳбат ўтказиб, саволларга керакли жавобларни бериб ўтди.

Яркий дебют Murad Buildings состоялся на UzBuild-2017
1 марта в Ташкенте стартовала 18-я международная выставка UzBuild-2017. Среди участников, представляющих современные технологии в области строительства, впервые выступил Murad Buildings.
В ходе пресс-тура основатель Murad Buildings Мурад Назаров отметил, что стенд — наглядная демонстрация того, насколько быстро и качественно компания строит жилые и офисные комплексы. Его секрет — в планировании, детальной разработке проекта, заблаговременной подготовке каждой детали и параллельной работе всех участников процесса.
Так, в частности, полным ходом развернулось строительство ЖК Muffarah — с крыши восьмиэтажного здания будет открываться живописный вид на отель Hyatt Regency Tashkent. Новый для города дизайн ЖК Felicita — в итальянском стиле украсит Яккасарайский район столицы. Восхищение и много вопросов вызвали макеты жилых комплексов Do’stlar — всех поразил его инновационный футуристический дизайн с фасадом с элементами озеленения, и Moderno — для поклонников урбанизма. Здания отличаются по стилю как между собой, так и не имеют аналогов с другими постройками в Ташкенте.
При этом, в комплексах учтено все, вплоть до мелочей: начиная с системы проведения оптоволокна для провайдеров, заканчивая разработанным дизайном квартир «под ключ». Кроме того, подключена многоуровневая подсветка, система охраняемого паркинга, обустроены современные безопасные площадки. Авторы проектов особое внимание уделяют социальной инфраструктуре (детские сады, школы, клиники, аптеки
Поднимаясь на второй этаж, гости выставки могут увидеть галерею компании. На стене справа вдоль лестницы — фотографии счастливых новоселов.
В беседе с журналистами основатель компании поделился и планами по социальным проектам компании на 2017 год. В приоритете — продолжение созидательной работы на пользу городу и его жителям. Будучи социально ответственным бизнесом, Murad Buildings на протяжении всех лет своей деятельности реализует общественно значимые проекты. Например, в декабре 2016 года презентован первый общественный тренажерный комплекс, несколько лет подряд компания осуществляет заботу о птицах, устанавливая в общественных местах дома-кормушки, более того — при возведении каждого объекта разрабатывается отдельный проект по благоустройству и озеленению близлежащих домов.
В связи с этим компания планирует запустить еще один масштабный экологический проект — будет построен ботанический сад на 5 Га, где будет выращиваться 10 тысяч деревьев.